Tonacja “U” :)

Dla tych, co nie wiedzą, albo stali zazwyczaj daleko od “sceny” ;) – “tonacja U” to określenie wymyślone przez Adasia. W czasach, kiedy jeszcze mi zależało, żeby mniej więcej było słychać, co śpiewam, w Śpiewniku™ przy niektórych utworach dopisywałem sobie tonację, a konkretnie próg, na który należało założyć kapodaster w gitarze, żeby grając na standardowych akordach wokal mi się mniej więcej wyrabiał. Prowadziło to do śmiesznych sytuacji w rodzaju kapodastra na 7 progu, kiedy to gitara brzmiała jak ukulele, i stąd właśnie “tonacja U”.

A piszę o tym, bo kupiłem sobie ukulele. :]

Temat małego, poręcznego instrumentu chodził już za mną od dłuższego czasu. Potrzebny mi był, bo jednak z pełnowymiarową gitarą kiepsko się jeździ na rowerze. ;) Poza ukulele myślałem jeszcze nad melodyką, ale melodyki Hohnera kosztują sporo, zaś jakichś “zabawkowych” znaleźć niepodobna. Poza tym przy melodyce zajęte są usta, przez co nie ma komu zacząć śpiewać. :) Z tej przyczyny, a także dlatego, że “jest najłatwiejszym instrumentem, by grać źle, i najtrudniejszym, by grać dobrze”, dałem sobie spokój z tin whistle‘em. (O harmonijce, drumli i kazoo nie wspominam. :)

Pomysł na ukulele podrzuciła mi Ami, za co dziękuję jej serdecznie. :)

Kupiłem jakieś najtańsze z możliwych, żeby nie było żal, jak mu się co stanie podczas transportu, albo jeśli zacznie pożerać kurz gdzieś na pawlaczu, bo się znudzi. Jak ze wszystkim, czego się dotknę, tak i z ukulele nie obyło się bez małej wtopy. :) Po nastrojeniu ukulele grało bowiem cokolwiek cicho, wątło i bez wyrazu. Tajemnicę udało się dość szybko wyjaśnić – nastroiłem je o oktawę za nisko. :) Po dwudziestu minutach kręcenia kołkami zaczęło nawet brzmieć, tyle tylko, że stroi przez jakieś 10 sekund grania, potem wszystko się rozjeżdża. Struny ma oczywiście nylonowe, więc trochę to jeszcze potrwa, zanim się ułożą.

Tak to wygląda...

Tak to wygląda...

Ukulele kupowałem ze szczątkową wiedzą na temat samego instrumentu, jego strojenia i techniki gry. Wiedziałem tylko, że chcę sopranowe, bo jest najmniejsze. :) Miałem lekkie obawy, czy przesiadka z gitary nie będzie zbyt ciężka, bo jednak z uwagi na inne strojenie akordy nie mają z gitarowymi nic wspólnego, ale obawy okazały się nieuzasadnione. Po kilku minutach udało mi się opanować podstawowy zestaw C – G – F, i to właściwie pozwala zagrać 80% repertuaru. :) Gra się bardzo fajnie, bo chyba wszystkie upierdliwe chwyty barre’owe z gitary na ukulele to jakies dwupalcowe popierdółki. :) Niestety, jest i druga strona medalu – okazało się, że jedynie słuszny, rockandrollowy chwyt E dur na ukulele jest niezagrywalny. :] Przynajmniej w chwili obecnej…

...a tak wygląda w łapach.

...a tak wygląda w łapach.

Tak więc należy się spodziewać, że na imprezach będę teraz ukulelił. :) Może z czasem uda się kogoś (Adasia? Melulu?) wkręcić w granie na gitarze, wtedy brzmienie będzie pełniejsze. A jak nie wypali, to ukulele będzie w sam raz na pierwszy instrument dla Mai. ;)

6 odpowiedzi do “Tonacja “U” :)”

 1. Ami Says:

  No, to moze trzeba bedzie sie kiedys zebrac i pograc :D A Pradera ma melodyke Hohnera wlasnie.

 2. Haruka Says:

  och :D

 3. Haruka Says:

  Zaspiewaj ze mna jeszcze raz, w tonacji och, w tonacji ach! ;)

 4. bebe Says:

  @Haruka:
  Igrasz z (muzycznym) ogniem! ;>

 5. Mikołaj Butkiewicz Says:

  Mistrzem ukulele był ROY Smeck ,który opanował właśnie ten instrument do perfekcjii oto właśnie linki do filmików z Jego występami http://www.youtube.com/watch?v=-8fQePz4FcE&feature=related

  oraz http://www.youtube.com/watch?v=RcQYt7xvA8M&feature=related był to kultowy film w Tamtej epoce.Obecnie Uznanym mistrzem tego instrumentu jest Jake Shimabukuro,który jest zapraszany w rózne miejsca na świecie -często na Hawaje,gdzie grywa z Hawajczykami właśnie jako MISTRZ.Oto on http://www.youtube.com/watch?v=02-gXysqDo8&feature=related.

 6. Panna_Cotta Says:

  Witam
  Tak szperam troche bo sama niedługo zamawiam moje pierwsze ukulele :)
  Też jestem calkowitym żółtodziobem w tym temacie (co nieco poczytałam, no ale..).
  W każdym bądź razie miło natrafić na jakiś ‘ukulelski’ ślad w PL internecie ;)
  Serdecznie pozdrawiam :))

Dodaj odpowiedź


Social Slider